Το Σάββατο 4 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε από το ΣΔΕ Σαπών εκδρομή στο νησί της Θάσου. Εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοι είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν στα σημαντικότερα επισκέψιμα σημεία της Θάσου.

Τις «Βάκχες» του Ευριπίδη  σε σκηνοθεσία  της  Άννας  Μαχαιροπούλου,  παρακολούθησαν οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Σαπών την Τετάρτη 27 Μαΐου  στο Πολιτιστικό & Συνεδριακό Μέγαρο Κομοτηνής,  που παρουσίασε το  Εργαστήρι Θεατρικής Παιδείας του ΔΗΠΕΘΕ Κομοτηνής σε συνεργασία με το Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας της Σχολής Κλασσικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΔΗΠΕΘΕ,  στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 20 χρόνια λειτουργίας του πανεπιστημιακού Τμήματος.

Συνεχίζονται οι μικρές αποδράσεις των εκπαιδευομένων του ΣΔΕ Σαπών με σκοπό να διασκεδάσουν να χορέψουν και να χαρούνε μακριά από τα προβλήματα και το άγχος της καθημερινότητας.

Οι εκπαιδευόμενοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας την Πέμπτη 14 Μαΐου 2015 πραγματοποίησαν την τέταρτη κατά σειρά εκδρομή τους, αυτή τη φορά στη όμορφη Θεσσαλονίκη όπου είχαν την ευκαιρία να

Στις 6 Μαΐου οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Σαπών μαζί με τους καθηγητές τους επισκέφθηκαν το ΚΠΕ  Φιλίππων  όπου παρακολούθησαν  το πρόγραμμα «Βραχογραφίες Φιλίππων¨ με σκοπό να γνωρίσουν  το ιστορικό και αρχαιολογικό περιβάλλον της περιοχής και ειδικότερα τις βραχογραφίες και τα βραχοανάγλυφα των αρχαίων Φιλίππων.

Στις 23 Απριλίου 2015 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στην Αδριανούπολη. Πρώτος σταθμός του Σουφλί  όπου είχαμε την ευκαιρία να ξεναγηθούμε στο μουσείο Μετάξης στο Αρχοντικό  Κουρτίδη όπου παρακολουθήσαμε μία προβολή ντοκιμαντέρ για τη σηροτροφία και τη μεταξουργία με συγκεκριμένο χωρικό και χρονικό πλαίσιο: τοπική κοινωνία, οικονομία, αρχιτεκτονική, πολιτισμός. Ιδιαίτερη μνεία έγινε για το Εργοστάσιο Μετάξης των Αδελφών Τζίβρε, «σήμα κατατεθέν» για το Σουφλί εκείνης της εποχής.

Την 3/4/2015 οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Σαπών επισκέφθηκαν το Λαογραφικό μουσείο της Ξάνθης που στεγάζεται σε δύο διώροφα κτίρια που χρονολογούνται από το 1870 περίπου.

Το ΣΔΕ Σαπών πραγματοποίησε στις 3/04/2015 εκπαιδευτική επίσκεψη στη λίμνη Βιστωνίδα

Στις 12 Μαρτίου 2015 οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Σαπών επισκέφθηκαν το «Αρχοντικό Σκουτέρη» που χτίστηκε στα τέλη του 19ου αιώνα,

Το αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής επισκέφθηκε το ΣΔΕ Σαπών στις 12 Μαρτίου 2015. Οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να δούνε τις εκθέσεις του, που  καλύπτουν το χρονικό διάστημα από τη Νεολιθική μέχρι τη Βυζαντινή περίοδο.

Μια ακόμη εκδρομή που πραγματοποίησε το  σχολείο μας ήταν αυτή στο ποταμό Λισσό κοντά στο χωριό Σκάλωμα του Νομού Ροδόπης, στις 21/5/2014.

Στις 8/5/2014 το ΣΔΕ Σαπών επισκέφτηκε την έκθεση φωτογραφίας που διοργάνωσε η φωτογραφική ομάδα Κομοτηνής, στον εκθεσιακό χώρο της  Καπναποθήκης Κομοτηνής ( Γ. Κονδύλη 1) στα πλαίσια του εορτασμού των Eλευθερίων 2014.

Λίγο πριν το κλείσιμο των σχολείων για τις  διακοπές του Πάσχα, το σχολείο δεύτερης ευκαιρίας Σαπών, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Καλλίπολη της Τουρκίας (σήμερα Gelibolu). Μία όμορφη και σύγχρονη πόλη που δεν θυμίζει, τίποτα από την φρίκη και τον θάνατο που σκόρπισε στην περιοχή  ο Α΄παγκόσμιος  πόλεμος.  Άγνωστο παραμένει μέχρι σήμερα πόσα αδέλφια σκοτώθηκαν κατά τη διάρκεια του πολέμου αυτού.

Στην  εκπαιδευτική επίσκεψη στις 9 Μαρτίου 2014 στο Παρανέστι Δράμας οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την περιοχή του Παρανεστίου Δράμας, και να γνωρίσουν:

Οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Σαπών  πραγματοποίησαν  την 23 και 24 Φεβρουαρίου 2014 εκπαιδευτική εκδρομή στην Βεργίνα - Καστοριά και Γρεβενά, φιλοξενούμενοι του ΚΠΕ  Γρεβενών  και εκεί είχαν την ευκαιρία :

Στις 15 Νοεμβρίου 2013 οι εκπαιδευόμενοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Σαπών συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους πήγαν στην Βιομηχανική περιοχή της Κομοτηνής προκειμένου να επισκεφτούν την 22η εμπορική έκθεση που διοργανώθηκε στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο της ΒΙΠΕ Κομοτηνής.