Το απόγευμα της Τρίτης, 21 Σεπτεμβρίου 2021, έγινε ενημέρωση των αποφοίτων του σχολείου μας από την κα Ειρήνη Γεωργιάδου, κοινωνική λειτουργό και συντονίστρια του Κέντρου Κοινότητας Αρριανών, για τα διαθέσιμα προγράμματα του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης.

Οι εκπαιδευόμενοι του σχολείου μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την ενημέρωση και στο τέλος έθεσαν ερωτήσεις σχετικά με το ωράριο των μαθημάτων, τον αριθμό των προγραμμάτων που μπορούν να παρακολουθήσουν κλπ.

Την Παρασκευή 17/06/2016 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση από τον εκπαιδευτικό, φυσικό κ. Κοπασάκη Αντώνη, μέλος του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αστρονόμων Θράκης, σχετικά με τα χαρακτηριστικά του πλανήτη μας - Γη.

Oι προοπτικές επαγγελματικής ανάπτυξης, τα συναισθήματα αβεβαιότητας για το μέλλον που δημιουργούνται σήμερα στους νέους αλλά και σε μεγαλύτερης ηλικίας, άνεργους αλλά και εργαζόμενους εκπ/μενους του ΣΔΕ, απασχόλησαν στην ενημέρωση που έγινε την 3 Ιουνίου 2015 στο Σχολείο μας από τον υπεύθυνο του ΚΕΣΥΠ Ν. Ροδόπης.

Απέναντι στην απειλή των δασικών πυρκαγιών, η Πολιτεία, εδώ και κάποιες δεκαετίες, έχει αντιτάξει ένα μηχανισμό δασοπυρόσβεσης ο οποίος τα τελευταία χρόνια εκπορεύεται μέσα από τις δράσεις του Πυροσβεστικού Σώματος, συνεπικουρούμενου από τους μηχανισμούς της Δασικής Υπηρεσίας, της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και του συστήματος πολιτικής προστασίας.

ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ: ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Ποιο είναι το χρέος της οικογένειας απέναντι στο σοβαρό αυτό πρόβλημα;

Η 21η Μαρτίου τιμάται ετησίως ως Παγκόσμια Ημέρα κατά των Φυλετικών Διακρίσεων με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ. Καθιερώθηκε η ημέρα αυτή προς τιμήν των 69 ειρηνικών διαδηλωτών στην πόλη Σάρπβιλ της Ν Αφρικής, που δολοφονήθηκαν εν ψυχρώ στις 21 Μαρτίου 1960 από το βάρβαρο και απάνθρωπο καθεστώς του Απαρτχάιντ.

Το Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας (ΕΚΑΒ) Θράκης, αναδεικνύοντας το πολύπλευρο κοινωνικό του έργο που δεν περιορίζεται στην επείγουσα προνοσοκομειακή φροντίδα αλλά καλύπτει ένα ευρύ φάσμα υπηρεσιών προς όλους τους πολίτες και  στηρίζοντας έμπρακτα την «Ευρωπαϊκή Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς» που συντονίζεται από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης (European Resuscitation Council),  πραγματοποίησε  ενημέρωση στο ΣΔΕ Σαπών

Την Τρίτη 13 Μαΐου στο σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Σαπών έγινε ενημέρωση από τον σύμβουλο του επαγγελματικού προσανατολισμού του ΚΕΣΥΠ Κομοτηνής κο Αλέξανδρο Καρακασίδη, για τα επαγγέλματα διαφόρων επαγγελματικών κλάδων, όπως Υγεία, Τουρισμός, Πράσινα επαγγέλματα, Τεχνολογίες, Γεωργία, Εκπαίδευση κτλ

Την Τρίτη 8 Απριλίου 2014 στο χώρο του σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας η καθηγήτρια του κοινωνικού γραμματισμού κα Μάντζαρη Δήμητρα σε συνεργασία με την ψυχολόγο του σχολείου κα Βιβή Πετμεζά παρουσίασαν το θέμα των ναρκωτικών ουσιών που μαστίζει την κοινωνία μας μέσα από εξιστορήσεις χρηστών και πρώην χρηστών  ναρκωτικών ουσιών που είδαμε και ακούσαμε στο video  που προέβαλαν.

Την Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014 στο ΣΔΕ Σαπών οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την βιντεοσκοπημένη εκπομπή του Σταύρου Θεοδωράκη «Πρωταγωνιστές» όπου το θέμα της εκπομπής του ήταν ο αλκοολισμός και οι συνέπειές του. Στη συνέχεια η ψυχολόγος του σχολείου μας κα Βιβή Πετμεζά εξήγησε στους εκπαιδευόμενους γιατί πίνουμε;

Την Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014 ο σύλλογος εθελοντών αιμοδοτών του Δήμου Κομοτηνής επισκέφθηκε το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Σαπών προκειμένου να ενημερώσει εκπαιδευομένους και εκπαιδευτικούς για τη σημασία της εθελοντικής αιμοδοσίας στον άνθρωπο και στην κοινωνία.

Στις 28 Φεβρουαρίου 2014 οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευτές του ΣΔΕ είχαν την τύχη και την χαρά να ενημερωθούν από την αντιπρόεδρο του Ελληνικού τμήματος των ΓΧΣ και μαία του νοσοκομείου Ξάνθης κα Παπάκη Ιωάννα για τη δράση της ανεξάρτητης, ιατρικής ανθρωπιστικής οργάνωσης "Γιατροί χωρίς σύνορα", που παρέχει επείγουσα βοήθεια σε άτομα που έχουν πληγεί από ένοπλες συγκρούσεις, επιδημίες, αποκλεισμό από την παροχή ιατρικής φροντίδας και φυσικές καταστροφές.

Επίδειξη πρώτων βοηθειών στους μαθητές  και στους καθηγητές  του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας πραγματοποίησαν τα  μέλη του παραρτήματος Ροδόπης της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης στις 12/2/2014.

Με αφορμή το σχέδιο δράσης «Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής» που υλοποιείται κατά τη διάρκεια του Α΄τετραμήνου 2014 στο σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Σαπών, οι καθηγήτριες του προγράμματος: Μπετσίδου Θεοδώρα και Μάντζαρη Δήμητρα προσκάλεσαν τον Διευθυντή τροχαίας του Αστυνομικού τμήματος Σαπών κο Πέντσιο στις 10/2/2014,  για να ενημερώσει τους εκπαιδευόμενους για το θέμα της σωστής  οδηγικής  συμπεριφοράς  και της πρόληψης των τροχαίων ατυχημάτων.