Εκ μέρους της Διεύθυνσης και του Συλλόγου των Καθηγητών, σας καλωσορίζω στο Δικτυακό τόπο του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Σαπών. Το σχολείο μας βρίσκεται στις Σάπες του Νομού Ροδόπης σε μία αγροτική περιοχή, στο μέσο της διαδρομής Κομοτηνής-Αλεξ/πολης.

Συμπληρώνει φέτος 11 χρόνια πολύ επιτυχημένης λειτουργίας όπως δείχνουν οι εντυπώσεις, τα συναισθήματα και η πορεία των εκπαιδευομένων μας. Δέχεται ενήλικες μαθητές από τις Σάπες και τις γύρω περιοχές και δίνει τη δυνατότητα σε όσους δεν έχουν τελειώσει το Γυμνάσιο, να ολοκληρώσουν την βασική εκπαίδευση και να πάρουν τίτλο ισότιμο με το απολυτήριο Γυμνασίου, αποκτώντας έτσι νέες προοπτικές όχι μόνο στην αγορά εργασίας αλλά στην κοινωνική και προσωπική τους ζωή. Κίνητρό μας η αγάπη για το σχολείο αυτό και ανταμοιβή μας η χαρά, η ικανοποίηση και η πρόοδος των εκπαιδευομένων μας. Οι εκπαιδευτές, οι σύμβουλοι και οι συνεργάτες του σχολείου μας χαρακτηρίζονται από άρτια επιστημονική κατάρτιση, υψηλό αίσθημα ευθύνης και ιδιαίτερη παιδαγωγική ευαισθησία.

Το πρόγραμμα του σχολείου μας είναι ευέλικτο ώστε να καλύπτει τις ανάγκες των εκπαιδευομένων μας και να προσφέρει βασικές και σύγχρονες γνώσεις όπως: διδασκαλία ελληνικής γλώσσας αλλά και αγγλικών και πληροφορικής. Επίσης μαθηματικά, στοιχεία τεχνολογίας και φυσικών επιστημών, κοινωνική και περιβαλλοντική εκπ/ση καθώς και αισθητική αγωγή. Διαθέτει σύμβουλο ψυχολόγο και σύμβουλο σταδιοδρομίας που υποστηρίζουν τους εκπ/νους στην όλη τους προσπάθεια. Εκτός όμως από τις απαραίτητες γνώσεις, προσφέρει παιδεία και κοινωνική καταξίωση που βοηθάει τους αποφοίτους μας να βρουν πιο εύκολα εργασία και να αποκτήσουν αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση.

Το σχολείο μας συμμετέχει σε εκπαιδευτικές και πολιτιστικές δράσεις, προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων (περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και πολιτιστικών θεμάτων). Στόχος μας είναι η λειτουργία ενός σχολείου με διαφορετικό χαρακτήρα και διαφορετική φιλοσοφία, ενός σχολείου δημοκρατικού, δημιουργικού και ανθρώπινου, στο οποίο ο κάθε μαθητής να μπορεί να εργάζεται με χαρά, να αξιοποιεί τις δυνατότητές του και να προσπαθεί συνεχώς για την ποιοτική του βελτίωση, έτσι ώστε να καταστεί πολύπλευρη προσωπικότητα,  ικανός  να αντιμετωπίσει τη ραγδαία πρόοδο στον τομέα της γνώσης και της τεχνολογίας. Είναι ένα σχολείο που εύχομαι και ελπίζω να αποτελέσει το πρώτο σκαλοπάτι για μια δια βίου εκπαίδευση.

Στην ιστοσελίδα του σχολείου μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες για τη λειτουργία του και τις δράσεις που αναπτύσσονται σε αυτό. Στόχος επίσης είναι η ενημέρωση των εκπαιδευομένων μας, των εκπαιδευτικών και γενικότερα της τοπικής κοινωνίας.
Επιπλέον, μέσω της ιστοσελίδας αυτής μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας, να σχολιάσετε τη θεματολογία μας και να μας κάνετε τις δικές σας προτάσεις.

Αναγνωστόπουλος Μιχαήλ