Να λοιπόν που ήρθε η ώρα να γράψω για τελευταία φορά σε αυτόν τον διαδικτυακό χώρο… Από 1η Σεπτέμβρη δεν ανήκω πια στη δύναμη του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας ΣΑΠΩΝ.
Νιώθω πως αφήνω ένα κομμάτι της καρδιάς μου σε αυτό το σχολείο. Καμαρώνω για αυτό, είμαι περήφανος που υπήρξα ένα οργανικό κομμάτι του. Καμαρώνω για όλους εσάς τους εκπαιδευόμενους που φοίτησαν, και αποφοίτησαν αλλά και όλους όσοι φοιτούν σ΄αυτό το σχολείο.
Καμαρώνω για όλους τους συναδέλφους και συνεργάτες μου, που από την πρώτη στιγμή με στήριξαν και με βοήθησαν στο έργο του διοικητικά προϊστάμενου του σχολείου αυτού. Θα ήθελα να πω μια ιδιαίτερη κουβέντα για τον καθένα ξεχωριστά, περιορίζομαι όμως να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε καθεμία και καθένα από αυτούς. Υπήρξε αναμφίβολα τεράστια τιμή για μένα να υπηρετήσω ως Δ/ντής του ΣΔΕ ΣΑΠΩΝ για 9 χρόνια, σε ένα σχολείο διαφορετικό, σε ένα μέρος νευραλγικό και αισθάνομαι ιδιαίτερα τυχερός που γνώρισα όλους εσάς. Στη διαδρομή όλων αυτών των ετών μπορεί να υπήρξαν τυχόν αντιπαραθέσεις και μικροαντιδικίες κυρίως σε διοικητικά θέματα τις οποίες όμως θεωρώ ασήμαντες και σίγουρα δεν έγιναν από πρόθεση ή σκοπιμότητα. Θέλω να πιστεύω ότι και μέσα απ’ αυτές απέκτησα μόνο φίλους και ότι όλοι μαζί βάλαμε το δικό μας λιθαράκι στην ποιοτική αναβάθμιση του σχολείου μας.
Αγαπημένοι μου εκπαιδευόμενοι (φοιτούντες και αποφοιτήσαντες) του ΣΔΕ ΣΑΠΩΝ, κρατήστε τα όνειρά σας ζωντανά, χρωματιστά και όμορφα και θα βρεθεί τρόπος να πραγματοποιηθούν. Αρκεί να είναι τα …δικά σας όνειρα!».
Σας εύχομαι να προοδεύσετε στη ζωή σας και να είστε πάντα υγιείς κι ευτυχισμένοι και να συνεχίσετε να προσπαθείτε. Μην ξεχάσετε να σέβεστε τους άλλους, ακόμα και όταν διαφωνείτε μαζί τους. Να αποδέχεστε τη διαφορετικότητα τους , ακόμα κι αν κάτι δε σας αρέσει. Να έχετε πάντα το θάρρος της γνώμης σας, ακόμα κι αν πρόκειται να ακολουθήσουν συνέπειες. Να αναγνωρίζετε τα λάθη σας. Να μην αδικήσετε ποτέ τους άλλους αλλά ούτε και τον εαυτό σας. Να επιλέγετε πάντα το σωστό και να υποστηρίζετε το δίκαιο γιατί μόνο τότε θα έχετε τη συνείδησή σας καθαρή. Άλλωστε, η κοινωνία μας μπορεί να έχει ανάγκη από επιστήμονες, αλλά περισσότερη ανάγκη έχει από ανθρώπους! Η ζωή δε σταματάει, κυλάει αδιάκοπα και θα σας δίνει πάντα νέες ευκαιρίες
Τέλος, στην αντικαταστάτρια μου, νέα Δ/ντρια του ΣΔΕ ΣΑΠΩΝ, κα Γκουμπίλη Μαρία, εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη, τύχη και υγεία, δηλώνοντας ότι θα παρέχω την βοήθεια μου σε περίπτωση που μου ζητηθεί.
Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για όσα μου προσφέρατε απλόχερα . Και φυσικά δεν λέμε αντίο…."
Μιχάλης Αναγνωστόπουλος