Τι είναι το σχολείο ΣΔΕ;

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας είναι ένα καινοτόμο Σχολείο Εκπαίδευσης Ενηλίκων, το οποίο δίνει μια δεύτερη ευκαιρία σε πολίτες να πάρουν απολυτήριο γυμνασίου, που για διάφορους κοινωνικούς, οικογενειακούς, οικονομικούς και άλλους λόγους, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν το σχολείο.

Ποιοι έχουν δικαίωμα εγγραφής στα ΣΔΕ;

Όσοι είναι 18 ετών και άνω, οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει την εννιάχρονη υποχρεωτική τους εκπαίδευση.

Εάν θέλει κάποιος να υποβάλλει αίτηση εγγραφής που μπορεί να απευθυνθεί;

Μπορεί να απευθυνθεί στο ΣΔΕ της περιοχής του. Μπορεί να υποβάλλει αίτηση καθ'όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την εγγραφή στο ΣΔΕ;

Τα δικαιολογητικά που χρειάζεστε για να εγγραφείτε είναι:

1. Αίτηση, η οποία συμπληρώνεται στο σχολείο
  2. Φωτοτυπία της ταυτότητάς σας ή (για αλλοεθνείς) Διαβατηρίου και Άδειας παραμονής
  3. Απολυτήριο Δημοτικού ή ισότιμο τίτλο της αλλοδαπής
  4. Πιστοποιητικό  γέννησης

Ποιό είναι το κόστος συμμετοχής;

Προσφέρεται δωρεάν στους πολίτες.

Πόσο καιρό διαρκεί το πρόγραμμα σπουδών;

Το πρόγραμμα στα Σ.Δ.Ε. είναι ταχύρρυθμο και διαρκεί 18 μήνες, που διακρίνονται σε δύο εννεάμηνες περιόδους (δύο σχολικά έτη).

Ποιες ώρες γίνονται τα μαθήματα;

Η εβδομαδιαία συμμετοχή είναι 25 ώρες και τα μαθήματα γίνονται απογευματινές ώρες από Δευτέρα έως Παρασκευή.

Τι μαθήματα διδάσκονται;

? Ελληνική Γλώσσα (3 ώρες την εβδομάδα)
? Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα)
? Αγγλική Γλώσσα (3 ώρες την εβδομάδα)
? Πληροφορική (3 ώρες την εβδομάδα)
? Κοινωνική Εκπαίδευση (3 ώρες την εβδομάδα)
? Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (2 ώρες την εβδομάδα)
? Φυσικές Επιστήμες (2 ώρες την εβδομάδα)
? Πολιτισμική ? Αισθητική αγωγή (1 ώρα την εβδομάδα)
? Διαθεματικά Σχέδια δράσης (projects) (3 ώρες την εβδομάδα)
? Διαθεματικά εργαστήρια (2 ώρες την εβδομάδα)

Υπάρχουν εξετάσεις;

Δεν υπάρχουν εξετάσεις και διαγωνίσματα. Το σχολείο αυτό έχει περισσότερο ποιοτικό χαρακτήρα, δίνοντας έμφαση στις διαδικασίες της διδασκαλίας της μάθησης και στις δραστηριότητες που οργανώνονται στη τάξη.

Το απολυτήριο είναι ισότιμο με του Γενικού Γυμνασίου;

Ναι!! Η επιτυχής ολοκλήρωση της διετούς φοίτησης του εκπαιδευομένου πιστοποιείται με τίτλο ισότιμο με το απολυτήριο του Γυμνασίου.

Δικαιούνται οι μαθητές του ΣΔΕ πάσο για τη μεταφορά τους με το ΚΤΕΛ;

Ναι!! Κατά την διάρκεια φοίτησης στο σχολείο, οι μαθητές του ΣΔΕ δικαιούνται πάσο. Χρησιμοποιείται για συγκεγκριμένα δρομολόγια.

Αφού ολοκληρώσουν με επιτυχία το ΣΔΕ μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους;

Ναι!! Ένα μεγάλο ποσοστό των αποφοίτων των ΣΔΕ συνεχίζει στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης (ΕΠΑΛ, Γενικό Λύκειο) και μερικοί έχουν προχωρήσει στο Πανεπιστήμιο. Η εμπειρία τους από τη συνέχιση των σπουδών τους στο τυπικό εκπαιδευτικό σύστημα καθώς και οι επιδόσεις τους μαρτυρούν ότι αυτό που κέρδισαν στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας είναι ότι έχουν μάθει πώς να μαθαίνουν.